PROGRAM

 

 

DAY 1: November 9

TIME

ACTIVITY

SPEAKER

7:00am – 8:00am

Registration

8:00am – 8:30am

Welcome speech

8:30am -11:00am

Combination of 6D Ombre Brows and Multidimensional Microblading Strokes

David Zhang

11:00am -12:00pm

“Swift Eyeliner” Fast and Precise Permanent Eyeliner in Just 10 minutes

Chuni BeauLo

12:00pm – 1:00pm

Areola Dermopigmentation for Aesthetic Purposes Reconstructive Medical Dermopigmentation of Nipple and Areola after Mastectomy

Victoria Tomashivskaya

1:00pm – 1:30pm

LUNCH BREAK

1:30pm – 2:00pm

Tattoo Correction Technique Using Alkaline Permanent Makeup Remover

Yevgenia Aytas

2:00pm – 3:00pm

Signature Semi Permanent Korean Brows

Le Na Young

3:00pm- 4:30pm

The Secret Techniques in Creating Semi Permanent Aquarelle Lips

Rumia Alieva

4:30pm – 5:00pm

Clinical Photography for Aesthetic Practice

Dookie Ducay

5:00pm – 5:30pm

-Secrets to Creating Perfectly Shaped Brows
-Lifting and Framing the Face thru Professional Eyebrow Shaping
-Different Makeup Styles and Latest Trends

Anton Patdu

9:00pm

Party Night!!!
See you all at Okada Cove Manila

 

 

DAY 2: November 10

TIME

ACTIVITY

SPEAKER

8:30am – 9:00am

KeraLift: The Science of Keratin Infusion in the Art of Lash Lifting

Momoi Supe

9:00am – 10:00am

Signature PhiBrows Technique

Doville Zilinskaite

10:00am – 11:30am

The Art of Shading in Creating Permanent Eyeshadow

Yevgenia Aytas

11:30am – 12:30pm

” Dolce Blush” Her signature technique for face contouring thru the help of semi permanent blush on

Anna Zabolotnaya

12:30pm – 1:00pm

LUNCH

1:00pm – 2:00pm

The Secrets to Realistic Scalp Tricopigmentation

Toni Belfatto

2:00pm – 2:30pm

Semi Permanent Watershine BB Cover: A Master’s Unique and Meticulous Approach to a Naturally Flawless and High-Quality Semi Permanent Full Foundation Coverage

Lee Na Young

2:30pm – 4:00pm

“Hollywood Brows” Digital Eyebrow Feathering with Shading: The Master’s Secret to Creating Finest Hair-strokes

Alina Soloveva

4:00pm – 4:30pm

The Power of Social Media Marketing in PMU Business

Anastasia Kharina

4:30pm – 5:00pm

Medical Dermopigmentation: Scar Camouflage Techniques

Victoria Tomashivskaya

 

 

DAY3: November 11

TIME

ACTIVITY

SPEAKER

8:00am – 9:00am

Championship 2018 Registration

9:00 am – 12:00pm

Competition Begins

12:00pm – 1:00pm

LUNCH BREAK

1:00pm – 1:30pm

-Skin Anatomy
-Skin Types, Allergies and Diseases -Understanding Laser Tattoo Removal

Dr. Tess Ferrariz

1:30pm-2:00pm

Pain Control in Dermopigmentation:
A Guide to Topical Anesthetics and Oral AnalgesicsAnesthetics: Mechanism of Action,Indication,Efficacy,Potency,Speed of Onset,Duration of Action, Dose and Application, Different Forms and Contents, Adverse Effects, Precautions, Risk and Important Safety InformationsComposition, Types and Safety of Permanent Cosmetic PigmentComposition, Safety, Principle and Advantages of Alkaline Pigment Removal

Dr. Adee Sy

2:00pm – 2:30pm

-Anatomy of the Lips-Lip Dermopigmentation and Lip Fillers-Anatomy of the Eyelid-Eyelid Conditions/Abnormalities and Eyelid Dermopigmentation

Dr. Al Lee Jaafar

2:30pm – 3:00pm

-Brow Anatomy-Effects of Botulinum Toxin on Brow Shaping

Dr. KC An

3:30pm – 4:00pm

-Nipple and Areola Anatomy-Conditions and Abnormalities of the Nipple-Areolar Complex-Safety Sterilization and Sanitation-Cross Contamination Prevention-Blood-borne Pathogen Control- Workstation Set Up

Dr. Claudine Roura

4:00pm-4:30pm

Inspirational talk

Edwin Lisa

4:30pm-5:30pm

Injection-free filler treatment

Chuni Beaulo

5:30pm-6:00pm

Eyelash Self Growth (using Stem Cell Method)

Klarisse Tabao

8:00pm- 10:00pm

Grand Gala and Awards NightDress Code: Red Carpet Hollywood Theme